A Kézilabda Klub Ajka NBI/B-s férfi és az NBII-es női csapata 22 mérkőzésen vett részt a 2024/25-ös bajnokság őszi szezonjában, több mint 2400 kilométert utaztak, a mérkőzéseken pedig 620 gólt lőttek. A csapatok teljesítményét Székely István klubigazgató, valamint az edzők értékelték.
Félévértékelés szakmai szemmel – NBI/B Férfi Felnőtt
Székely István, klubigazgató:
„Férfi felnőtt csapatunk őszi teljesítményét ahhoz a diákhoz hasonlítanám, akitől négyes-ötöst vártak a szülei, a félévi bizonyítvány viszont kettes lett.
Csapatunk az előző évben a hatodik helyen végzett és a nyári erősítések után joggal fogalmazhattunk meg egy bátor célkitűzést, az 1-5. hely megszerzését. A csapat felkészítése az alapozó időszakban jól alakult, serülésmentesen és jó fizikális állapotban kezdhettük a bajnokságot. Az első hazai mérkőzésen elszenvedett pofon végig kísérte az őszi teljesítményt. A csapat nem tudott kilépni a saját árnyékából és sokszor szinte önmagával harcolt. A legfájóbb, hogy elbuktunk három olyan hazai mérkőzést (Békés, Vecsés, Cegléd), aminek a pontjai nagyon hiányoznak, ráadásul nem tudtuk kiszolgálni lelkes közönségünket sem.
A kieső helyen álló csapatok legyőzésén kívül további öt pontot szereztünk, ami nagyon kevés csapatunk adottságaihoz képest.
Jelenleg hat pontra vagyunk lemaradva a célkitűzésünktől, ami jelentős hátrány, viszont nem behozhatatlan.
Tény, hogy változtatásra van szükség, a jelenlegi rendszer láthatóan nem jól működik. Remélem a stáb és a csapat együttes erővel sikeres útra tud lépni.
Stabilitásra és bravúrgyőzelmekre is szükség lesz a tavasszal, amire képesek vagyunk!”
Velky Péter, vezetőedző:
„Hullámzóan alakult az őszi szezon, voltak szoros, küzdős mérkőzéseink, amiből hol győztesen, hol vesztesen kerültünk ki. Voltak magabiztos győzelmeink, valamint sikerült pontot szerezni a listavezetőtől, akik előtte és azóta is hibátlan mérleggel állnak. Voltak sajnos fájó vereségeink is. Természetesen nem ad elégedettségre okot a jelenlegi helyünk a tabellán, viszont olyan szoros a mezőny, hogy jelenleg ugyanannyi pont választ el minket a kieső helytől, mint a 4. helytől. Új a csapat, sok az új játékos, azon dolgozunk, hogy stabilabb teljesítményt tudjunk nyújtani sorozatban, illetve a mérkőzéseken belül egyénileg és csapatként is és fel tudjunk zárkózni a mezőny elejéhez.”
Őszi szezon számokban:
NBIB Férfi felnőtt bajnokság + Férfi Magyar Kupa
- Lejátszott mérkőzések száma: 17
- Városok száma, ahol pályára léptünk: 7
- Összesen megtett kilométerek száma: 1960 km
- Győztes mérkőzések száma: 7
- Döntetlen mérkőzések száma: 1
- Vesztes mérkőzések száma: 9
- Megszerzett pontok száma: 13
- Lőtt gólok száma: 489
- Kapura lövések száma: 787
- Kapott gólok száma: 486
- Védett lövések száma: 202
- Megítélt büntetők száma: 66
- Értékesített büntetők száma: 54
A három legjobb lövő-százalékkal rendelkező játékos:
1. Horváth Márkó – beálló (84 %)
2. Rosta Bálint – beálló (75 %)
3. Buri Attila – beálló (72 %)
A három legtöbb gólt szerző játékos:
1. Mezei Richárd Bendegúz – jobbátlövő (82 gól)
2. Jávor Sebestyén – balátlövő (69 gól)
3. John András – balátlövő (43 gól)
***
Félévértékelés szakmai szemmel – NBII Női Felnőtt
Székely István, klubigazgató:
„Az NB2 női felnőtt csapatunk félévi összegzése vegyes érzéseket vált ki bennem. Sajnálatosan az észak-nyugati régióban az NB2 női kézilabda a haláltusáját vívja. Sorra szűnnek meg a nagymúltú felnőtt csapatok, Nemesvámos, Veszprém, SZESE, Bük és a sor folytatódik. Elfogytak a középkorú játékosok, kevesen vállalják az NB2-es játékot. Saját bőrünkön is tapasztaljuk az országos tendenciát, hogy az ifjúsági csapatokból kiöregedő játékosok már nem vállalják a felnőttjátékot, inkább más szabadidős elfoglaltságot keresnek magunknak. Jelenleg a bajnokság hatcsapatos, félévente öt mérkőzéssel. Komolyan át kell gondolnia a Kézilabda Szövetségnek, hogy mit tegyen a továbbiakban, mert a jelenlegi versenyeztetés nem alkalmas arra, hogy csapatok működjenek.
Női felnőtt csapatunk ennek fényében kezdte meg a felkészülést Szalay Ákos és Klespitz Róbert vezetésével. Vezetőségünk ebben a helyzetben úgy döntött, hogy a saját nevelésű és helyi játékosokra építjük csapatunkat. Kiegészítve pár rutinos kézilabdázóval, akiktől elvárható a cél elérése, a bajnokság felsőházába kerülés. Leigazoltuk Ágoston Lillát Mosonmagyaróvárról, Bokor Barbarát és Vida Csengét Veszprémből és kettős igazolással a magyar utánpótlás válogatott kapust, Lukács Boglárkát Nemesvámosról.
Fontos megjegyezni, hogy az U18 és U20 csapatunkból nyolc játékos stabil tagja a felnőtt gárdának. Többen mindhárom korosztályban pályára lépnek, ami nagy terhelést jelent nekik. Bízom benne, hogy ez a töretlen fejlődésüket szolgálja és az utánpótlásban megszerzett érmek mellett a felnőtt csapatban való játékban is örömüket lelik.
A bajnokság kezdete előtt elképesztő sérüléshullám sújtotta csapatunkat. A vezérnek igazolt Ágoston Lilla térdsérülése sajnos a pályafutása végét jelentette, Pete Zsanna hónapokra kidőlt szintén térdsérülés miatt és Kiss Adrienn orrtörése is megpecsételte az őszi játékát. Ebben a „hangulatban” kezdődött a bajnokság, a célunk eléréshez az ötből két mérkőzést kellett volna megnyerni az ősszel, sajnos csak az egyik sikerült. Különösen a Celldömölk és a Lipót elleni vereség volt fájó, mindkét mérkőzésen győzni kellett volna a körülmények alapján.
Bízunk abban, hogy sérültjeink felépülése után és egy jó januári felkészülést követően tavasszal meg tudjuk nyerni azt a két mérkőzést, amivel továbbjutunk és korrekt körülmények között tudunk versenyezni egy nyolccsapatos felsőházban.
Elődleges célunk továbbra is az ajkai utánpótlás játékosok beépítése és megtartása!
A csapathoz érkezik Dömötör Virág átlövő/irányító, reméljük nagy segítségünkre lesz.”
Szalay Ákos, vezetőedző:
„Az előző szezon végén több meghatározó játékos távozott csapattól, így a klubnak új emberek után kellett néznie. Az alapozás július közepén kezdődött egyénileg végrehajtott feladatokkal. A közös edzéseket július végén kezdtük el. Közben több rivális is visszalépett a bajnokságtól (Veszprém, Bük, SZESE Győr). Ez miatt a világ leghosszabb alapozását csináltuk végig (októberben volt az első bajnoki mérkőzésünk). Ez idő alatt két játékosunk is megsérült (Lilla, Adri), egyikük be is fejezte a pályafutását. Így kénytelenek voltunk még több fiatalt felhozni az utánpótlásból, akik közül többen ki is dőltek a sorból, hosszabb rövidebb ideig.
A Sárvár ellen kezdtük a bajnokságot. 9 mezőnyjátékossal (2 serdülő, 1 ifi) és 3 kapussal próbáltuk felvenni a küzdelmet. Sajnos az összecsapás az első félidőben el is dőlt, ráadásul ismét elvesztettünk két játékost. Ezután elutaztunk a VKLSE Győr csapatához, ahol súlyos vereséget szenvedtünk. Következett a bajnoki címre (rendkívül jól igazoltak a széthullott büki csapatból, ahonnan még egy játékost sikerült megszerezniük az év végén) is esélyes csapat látogatott hozzánk és egy izgalmas szoros mérkőzésen maradtunk alul. Jött egy győzelem a Fehérvár ellen és végül egy szoros hazai vereség.
A túlélésért küzdöttünk végig, serdülő és ifi játékosokkal kiegészülve, akik iszonyat túl voltak terhelve (2-3 bajnokság, iskola, tanulás). Bízom benne, hogy a sérültek felépülnek és új lendületet tudnak adni a csapatnak.
Egy játékost külön is ki szeretnék emelni (bár nem szokásom). Fábián Xénia szélsőként kezdte meg a szezont. Zsanna sajnálatos sérülése (Sárvár meccsen) óta 60 perceket játszik belső poszton és remek teljesítményt nyújt.
Köszönöm a lányok és a kollégák munkáját, jó pihenést!”
Klespitz Róbert, másodedző:
„Több játékos is távozott a tavalyi csapatból, az ő helyüket részben új igazolásokkal, részben pedig fiatalokkal próbáltuk meg pótolni. Több csapat visszalépése miatt a bajnokság számunkra csak október első hétvégéjén kezdődött meg, ez nem a legszerencsésebb egy július vége óta tartó alapozás esetén. Tovább nehezítette a dolgunkat, hogy három meghatározó játékosunk is kidőlt az egész őszre. Ágoston Lilla, Kiss Adrienn és Pete Zsanna sérülése miatt mindenki másra nagyobb feladat és terhelés hárult, és sajnos a variációs lehetőségeink is eléggé beszűkültek. Az első két fordulóban nagyobb pofonba szaladtunk bele, a harmadik fordulóban a Celldömölk ellen egy bíztatóbb játékkal szoros meccset tudtunk játszani, ezután idegenben sikerült nyernünk a Fehérvár fiataljai ellen, majd sajnos hazai pályán alul maradtunk a Lipót csapata ellen, ezt mindenképp ki kell javtanunk a tavasz folyamán. Bízom benne, hogy a téli alapozás folyamán a sérültjeink visszanyerik formájukat, illetve a keret megerősítése után elszántan tudunk majd nekilátni a tavaszi mérkőzéseinknek. Ehhez mindenkitől komoly munka szükséges januárban, hiszen február első hétvégéjén már bajnoki mérkőzés vár ránk.”
Őszi szezon számokban:
NBII Női felnőtt bajnokság
- Lejátszott mérkőzések száma: 5
- Városok száma, ahol pályára léptünk: 3
- Összesen megtett kilométerek száma: 476 km
- Győztes mérkőzések száma: 1
- Döntetlen mérkőzések száma: 0
- Vesztes mérkőzések száma: 4
- Megszerzett pontok száma: 2
- Kapura lövések száma: 232
- Lőtt gólok száma: 131
- Védett lövések száma: 70
- Kapott gólok száma: 157
- Megítélt büntetők száma: 20
- Értékesített büntetők száma: 16
A három legjobb lövő-százalékkal rendelkező játékos:
1. Gelencsér Lili – jobbátlövő (82 %)
2. Mészáros Rebeka – jobbszélső (73 %)
3. Jalkóczi Karolin – beálló (67 %)
3. Tóth Flóra – balszélső (67%)
A három legtöbb gólt szerző játékos:
1. Vida Csenge – jobbszélső (27 gól)
2. Mészáros Rebeka – jobbszélső (26 gól)
3. Völler Petra – balátlövő (18 gól)